Jak ulevit psychice? Zkuste metodu expresivního psaní

V minulém příspěvku (a že je to hodně starý příspěvek, za což se omlouvám) jsem psal o metodě expresivního psaní a popsal Vám jeden zajímavý nástroj na jeho proveditelnost. Protože dnešní koronavirová doba a nařízení vlády nás všechny dennodenně obklopují a média na nás útočí od rána do večera informacemi o pandemii, je více než důležité zachovat si duševní pohodu, což přiznejme si, jde v této době, dost špatně. Právě expresivní psaní je takovou malou pomůckou, jak si psychiku zachovat v dobré kondici. Hlavním nedostatkem, kterým v této době pravděpodobně většina lidí trpí, je nedostatek sociálního kontaktu. Prostě se člověk nemůže „vykecat“, a jak uvedl v jednom rozhovoru psychiatr MUDr. Radkin Honzák, člověk si musí občas „vyblít duši“. A když tedy nemáme k dispozici reálnou osobu, tak se nabízí právě expresivní psaní. Níže tedy mírný exkurz z minulého příspěvku.

Určitě si vzpomenete, jak jste si jako malí psali deník. Tomu jste se svěřovali s veškerými tajemstvími, která jste měli. Metoda expresivního psaní je založena přesně na tomto principu. Spočívá v tom, že si denně vyhradíte několik minut, a budete psát to co vás napadne. Někdo se může vypsat ze svých problémů, někdo bude psát nové nápady. Smyslem je se z toho „vykecat“ na papír. Stačí dodržet pár zásad:

  • snažte se psát 10 – 15 minut, co vás napadne, ve větách, ale klidně i heslovitě
  • netrapte se překlepy nebo gramatickými chybami, jejich oprava vás bude jen stresovat
  • snažte se psát pokud možno pravidelně

Asi si říkáte, to je sice hezké, ale jak to mám udělat, když můj život je tak hektický? Osobně jsem s tím měl dost problém. V dobách, kdy jsem dojížděl do práce vlakem, jsem psal záznamy především ve vlaku. Dnes se snažím najít si vždycky aspoň malou chvilku a napsat nějaký ten záznam. Pro utřídění myšlenek je ideální večer, kdy má člověk možnost vypsat se z toho co za den prožil, nebo nad čím přemýšlí do budoucna.

Dnes Vám doporučím docela pěknou a mnou již několik měsíců preferovanou aplikaci, a tou je Diaro. Odkaz na web aplikace je zde: Diaro

Diaro můžete použít na Androidu, iOSu nebo ve webovém prohlížeči. Dá se používat zdarma, nicméně, pokud chcete použít synchronizaci (která v tomto případě používá jako úložiště Dropbox), je potřeba zaplatit malý poplatek za odemčení Pro funkcí, poplatek je nyní 6 USD. Tento poplatek však stačí uhradit jen jednou, a veškeré funkcionality se odemknou na všech platformách.

U každého záznamu si můžete přiřadit místo, kde byl záznam pořízen, doplní se i počasí, můžete si určit náladu, a různé tagy (členění do skupin). Diaro na základě těchto informací umí vygenerovat jednoduché statistiky, například převládající náladu při psaní záznamu nebo počet záznamů za určitý den v týdnu, nebo průměrný počet slov. Co se mi celkem líbí, je možnost přiřadit k záznamům fotografie, takže Diaro může fungovat i jako takový malý cestovatelský deníček.

Co napsat závěrem? Momentální situace nás všechny dostala do situace, kterou jsme nikdo nečekal. To, že má člověk strach o sebe, nebo své blízké, je naprosto pochopitelné, jedná se totiž o jeden z instinktů, který jsme podědili od našich prapředků. Právě expresivní psaní může člověk zlepšit psychiku tím, že se ze svých problémů či myšlenek vypíšete. Zkuste to, a do komentářů dejte vědět, jestli Vám to nějak pomohlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *